CDQ2A50R-25DZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50R-25DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 250mm bore size provides strong and precise linear motion.
  • 3NBR (Nitrile Rubber) seals ensure water resistance and durability.
  • 4Standard 25mm stroke for versatile industrial applications.
  • 5Both ends tapped style for flexible mounting options.
Product Details
CDQ2A50R-25DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm