CDQ2A50-75DMZ-V-M9PSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-75DMZ-V-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 250mm bore size and 75mm standard stroke for robust performance in automation tasks.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration and quick setup.
  • 4Rod end male thread and single knuckle joint for flexible mounting options.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for secure and leak-free connections.
Product Details
CDQ2A50-75DMZ-V-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Single Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm