CDQ2A50-45DZ-M9PMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-45DZ-M9PMAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy installation and reliable operation.
  • 350mm bore size and 45mm standard stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4Dual-port design with Rc/M thread for flexible pneumatic connections.
  • 5Pre-wired with a 1m lead wire and supports DC 5V, 12V, and 24V for versatile voltage compatibility.
Product Details
CDQ2A50-45DZ-M9PMAPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm