CDQ2A50-20DMZ-W-M9PL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-20DMZ-W-M9PL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 20mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Double knuckle joint (rod end bracket) for flexible mounting options.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (PNP, 3-wire).
  • 5Durable pneumatic design with both ends tapped style for secure installation.
Product Details
CDQ2A50-20DMZ-W-M9PL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm