CDQ2A50-125DCZ-XC85
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-125DCZ-XC85
Key Features
  • 150mm bore size and 125mm standard stroke for robust performance in automation systems.
  • 2Double-acting action ensures efficient operation in both extending and retracting strokes.
  • 3Built-in magnet (D) for easy integration with auto switches for position detection.
  • 4Food-grade grease (XC85) compliant for use in hygienic and food machine applications.
  • 54-sided auto switch mounting groove (Z) offers flexible sensor placement options.
Product Details
CDQ2A50-125DCZ-XC85
Made To Order
Food Machine Grease Specifications
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm