CDQ2A40TN-75DMZ-M9PL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40TN-75DMZ-M9PL
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2NPT port threads for secure and leak-resistant connections.
  • 3Solid-state auto switch with PNP output for reliable signal transmission.
  • 4Rod end male thread for versatile mounting options.
  • 5Standard 75mm stroke for precise linear motion control.
Product Details
CDQ2A40TN-75DMZ-M9PL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm