CDQ2A40TN-300DCZ-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40TN-300DCZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 2Built-in magnet for easy integration with auto switches.
  • 3NPT port threads provide secure and leak-proof connections.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired connector for quick installation.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
Product Details
CDQ2A40TN-300DCZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm