CDQ2A40TF-250DCZ-M9PSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40TF-250DCZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 2Built-in magnet for easy integration with auto switches.
  • 340mm bore size and 250mm stroke for robust performance.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired connector for quick installation.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
Product Details
CDQ2A40TF-250DCZ-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm