CDQ2A40-55DMZ-M9PWVSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-55DMZ-M9PWVSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size and 55mm stroke provide optimal force and movement for industrial use.
  • 3Pre-wired auto switch (M9PWVSDPC) with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Durable construction with rod end male thread (M) for secure mounting.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 5V-28V) for flexible integration into various systems.
Product Details
CDQ2A40-55DMZ-M9PWVSDPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm