CDQ2A40-50DMZ-W-P3DWASE
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-50DMZ-W-P3DWASE
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Double knuckle joint (W) for flexible mounting and alignment.
  • 4Magnetic field-resistant auto switch with pre-wired M12-4 pin connector for easy installation.
  • 5Pneumatic operation with both ends tapped style for secure mounting.
Product Details
CDQ2A40-50DMZ-W-P3DWASE
Made To Order
Standard
Auto Switch
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm