CDQ2A40-50DMZ-W-A93L
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-50DMZ-W-A93L
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm stroke for powerful and precise linear motion.
  • 3Double knuckle joint (W) for flexible mounting and alignment options.
  • 4Reed auto switch (A93L) with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Rc/M thread ports and rod end male thread (M) for secure and versatile connections.
Product Details
CDQ2A40-50DMZ-W-A93L
Made To Order
Standard
Auto Switch
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm