CDQ2A40-45DMZ-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-45DMZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 240mm bore size and 45mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V).
  • 4Rod end male thread (M) for secure and flexible mounting options.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for reliable pneumatic performance.
Product Details
CDQ2A40-45DMZ-M9BL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm