CDQ2A40-45DCMZ-P3DWASC-XC89
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-45DCMZ-P3DWASC-XC89
Key Features
  • 140mm bore size and 45mm standard stroke for precise and powerful operation.
  • 2Double-acting design ensures efficient movement in both directions.
  • 3Built-in auto switch with magnetic field resistance for reliable sensing.
  • 4Pre-wired connector (M12-4 pin) and indicator light for easy installation and monitoring.
  • 5Durable construction with S45C rod material and rubber bumper for long-lasting performance.
Product Details
CDQ2A40-45DCMZ-P3DWASC-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm