CDQ2A40-25DMZ-A93-XC89
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-25DMZ-A93-XC89
Key Features
  • 1Built-in reed auto switch with indicator light for easy position detection.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 340mm bore size and 25mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4Rod end male thread (S45C material) provides durability and easy installation.
  • 5Compatible with DC24V and AC100V, featuring 0.5m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
CDQ2A40-25DMZ-A93-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm