CDQ2A40-20DCMZ-P3DWASCS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-20DCMZ-P3DWASCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 20mm stroke provide optimal force and movement precision.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread enhance durability and mounting flexibility.
  • 52-color indicator auto switch with DC24V compatibility for clear operational feedback.
Product Details
CDQ2A40-20DCMZ-P3DWASCS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm