CDQ2A40-10DMZ-XC8
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-10DMZ-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 240mm bore size provides strong and consistent force for demanding applications.
  • 3Adjustable stroke (XC8) allows for flexible customization to meet specific needs.
  • 4Rod end male thread (M) ensures secure and versatile mounting options.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for convenient sensor installation.
Product Details
CDQ2A40-10DMZ-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm