CDQ2A40-100DCZ-J79-XC35
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-100DCZ-J79-XC35
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 2Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V compatible).
  • 340mm bore size and 100mm standard stroke for versatile applications.
  • 4Includes rubber bumper and coil scraper for enhanced durability and maintenance.
  • 5Multiple mounting options with tapped ends for flexible installation.
Product Details
CDQ2A40-100DCZ-J79-XC35
Made To Order
With Coil Scraper
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm