CDQ2A32-16DCMZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A32-16DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 232mm bore size provides strong and consistent force output.
  • 316mm stroke length ensures accurate and controlled movement.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Compatible with auto switches on multiple sides for easy integration into various setups.
Product Details
CDQ2A32-16DCMZ
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 32 mm