CDQ2A25-30DZ-F79
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A25-30DZ-F79
Key Features
  • 1Built-in magnet (D) for reliable sensor detection in automation systems.
  • 2Both ends tapped (A) mounting style for versatile installation options.
  • 3Solid-state auto switch (F79) with indicator light for precise position sensing.
  • 4Standard 30mm stroke for consistent linear motion in compact applications.
  • 5Rc/M threaded ports for secure and leak-free pneumatic connections.
Product Details
CDQ2A25-30DZ-F79
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 25 mm