CDQ2A20-50DMZ-XC2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-50DMZ-XC2
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 220mm bore size with 50mm standard stroke for reliable performance.
  • 3Rod end extended by 10mm (XC2 option) for enhanced mounting flexibility.
  • 4Dual-port design with Rc/M thread for versatile connectivity.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for easy sensor installation.
Product Details
CDQ2A20-50DMZ-XC2
Made To Order
Length of Rod End Extended By 10 mm (Foot Style, Rod Side Flange Only)
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm