CDQ2A20-40DMZ-W-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-40DMZ-W-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double knuckle joint (W) for flexible mounting and alignment options.
  • 3Solid-state auto switch (M9BL) with indicator light and 3m lead wire for easy installation.
  • 420 mm bore size and 40 mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 5Rc/M threaded ports and rod end male thread (M) for secure connections.
Product Details
CDQ2A20-40DMZ-W-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm