CDQ2A20-10DMZ-XC2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-10DMZ-XC2
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 220mm bore size with 10mm standard stroke for precise linear motion.
  • 3Rod end male thread (M) for secure and versatile mounting options.
  • 4Extended rod end (10mm) for customized applications (Foot Style, Rod Side Flange Only).
  • 5Pneumatic operation with Rc/M thread ports for reliable performance in automation systems.
Product Details
CDQ2A20-10DMZ-XC2
Made To Order
Length of Rod End Extended By 10 mm (Foot Style, Rod Side Flange Only)
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm