CDQ2A16-30DZ-M9BASBPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A16-30DZ-M9BASBPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and enhanced automation control.
  • 216mm bore size and 30mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 4Pre-wired M8-4 pin connector for easy installation and reduced setup time.
  • 5Durable construction with both ends tapped style for secure mounting flexibility.
Product Details
CDQ2A16-30DZ-M9BASBPC
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm