CDQ2A16-30DMZ-XC8
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A16-30DMZ-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 216mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Adjustable stroke cylinder (XC8) for flexible operation and customization.
  • 4Rod end male thread (M) for secure and easy installation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for convenient sensor attachment.
Product Details
CDQ2A16-30DMZ-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm