CDQ2A12-30DCZ-M9BLS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A12-30DCZ-M9BLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position sensing in automation systems.
  • 212mm bore size with 30mm standard stroke for compact and efficient operation.
  • 3Rubber bumper (Body Option C) for reduced impact and noise during operation.
  • 4Solid-state auto switch (M9BL) with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Dual-port Rc/M thread design for flexible installation and air connection.
Product Details
CDQ2A12-30DCZ-M9BLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm