CDQ2A12-30DCZ-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A12-30DCZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection.
  • 2Rubber bumper (Body Option C) for smooth operation and reduced impact.
  • 3Solid-state auto switch (M9BL) with indicator light for reliable feedback.
  • 412mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 5Dual-port Rc/M thread for easy installation and compatibility.
Product Details
CDQ2A12-30DCZ-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm