CDQ2A12-30DCMZ-V
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A12-30DCMZ-V
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 30mm stroke for compact and efficient operation.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 4Single knuckle joint (V) for versatile installation and movement.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) allows easy sensor integration for automation control.
Product Details
CDQ2A12-30DCMZ-V
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Single Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm