CDQ2A12-12DZ-XB9
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A12-12DZ-XB9
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection.
  • 2Low-speed operation (10-50 mm/s) for controlled movements.
  • 312mm bore and 12mm stroke for compact yet powerful performance.
  • 4Both ends tapped style for versatile mounting options.
  • 5Auto switch mounting groove for easy sensor integration.
Product Details
CDQ2A12-12DZ-XB9
Made To Order
Low Speed Cylinder (10 to 50 mm/s)
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Bore Size
Bore Size 12 mm