CDQ2A100-75DMZ-F7PL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A100-75DMZ-F7PL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2100mm bore size and 75mm standard stroke for robust performance.
  • 3Rod end male thread (M) for easy and secure mounting.
  • 4Solid-state auto switch (F7PL) with indicator light and 3-wire PNP output.
  • 5Four-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2A100-75DMZ-F7PL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm