CDQ2A100-50DCMZ-M9NW
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A100-50DCMZ-M9NW
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2100mm bore size provides high force output for heavy-duty applications.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 4Solid-state auto switch with 2-color indicator for reliable operation and easy monitoring.
  • 54-sided auto switch mounting groove (for 桅32-桅100) for versatile installation options.
Product Details
CDQ2A100-50DCMZ-M9NW
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm