CDQ2A100-200DCZ-M9BWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A100-200DCZ-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both extending and retracting strokes.
  • 34-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement and easy installation.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation, reducing impact at stroke ends.
Product Details
CDQ2A100-200DCZ-M9BWL
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm