CDQ2A100-100DCMZ-M9NL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A100-100DCMZ-M9NL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 2100 mm bore size and 100 mm stroke for powerful and precise linear motion.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Compatible with DC voltage (5V, 12V, 24V) for versatile integration into various systems.
Product Details
CDQ2A100-100DCMZ-M9NL
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 100 mm