CDJ5L16SR-60-H7BAL
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ5L16SR-60-H7BAL
Key Features
  • 1Built-in auto switch with a magnet for precise position detection.
  • 2Water-resistant 2-color indicator auto switch for clear status visibility.
  • 3NBR seal material ensures durability and resistance to wear.
  • 4Transaxial foot mounting style for easy and secure installation.
  • 53-meter lead wire with DC24V compatibility for flexible integration.
Product Details
CDJ5L16SR-60-H7BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 60 mm
Seal Material
NBR
Bore Size
Bore Size 16 mm