CDJ2YB16-75Z-A
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2YB16-75Z-A
Key Features
  • 116mm bore size for compact yet powerful pneumatic actuation.
  • 275mm standard stroke ensures versatile application in automation.
  • 3Rail-mounted auto switch (D type) for easy position detection.
  • 4Basic mounting style (B) simplifies installation and integration.
  • 5Perpendicular head cover port location for flexible piping options.
Product Details
CDJ2YB16-75Z-A
Made To Order
Standard
Auto Switch Mounting Style
Rail Mounting Style
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm