CDJ2RA16-30Z-M9NWL-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2RA16-30Z-M9NWL-B
Key Features
  • 1Built-in auto switch with 2-color indicator for easy status monitoring.
  • 216mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with 3-wire NPN output for reliable performance.
  • 4Band mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 53m lead wire and wide voltage range (DC4.5~28V) for convenient integration.
Product Details
CDJ2RA16-30Z-M9NWL-B
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm