CDJ2RA16-175Z-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2RA16-175Z-B
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and efficient pneumatic operation.
  • 2175mm standard stroke length for extended reach in automation tasks.
  • 3Built-in auto switch with band mounting for easy installation and reliability.
  • 4Perpendicular head cover port location for flexible system integration.
  • 5Standard design ensures compatibility and quick deployment in various applications.
Product Details
CDJ2RA16-175Z-B
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Cylinder Stroke
Standard Stroke 175 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm