CDJ2RA16-15R-A
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2RA16-15R-A
Key Features
  • 116mm bore size for optimal force and speed in compact applications.
  • 215mm standard stroke ensures precise linear motion control.
  • 3Axial port location (R-type) for flexible piping and space-saving installation.
  • 4Rail-mounted auto switch (A-type) for easy sensor integration and positioning.
  • 5Built-in magnet enables reliable auto-switch functionality for position detection.
Product Details
CDJ2RA16-15R-A
Auto Switch Mounting Style
Rail Mounting Style
Auto Switch
Without Auto Switch
Head Cover Port Location
Axial
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm