CDJ2RA16-15-F7BVL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDJ2RA16-15-F7BVL
Key Features
  • 1Built-in solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 216mm bore size and 15mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 3Perpendicular head cover port location for flexible installation options.
  • 4DC24V (10~28V) compatible with 3m lead wire for easy connectivity.
  • 5Durable design with grommet and 2-wire configuration for industrial applications.
Product Details
CDJ2RA16-15-F7BVL
Auto Switch Mounting Style
None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm