CDJ2M16-175AZ-M9PWSAPC-B
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDJ2M16-175AZ-M9PWSAPC-B
Key Features
  • 1Built-in auto switch with a 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 2Pre-wired M8-3 pin connector (0.5m lead wire) for quick and hassle-free installation.
  • 3Air cushion feature ensures smooth operation and reduces impact at stroke ends.
  • 4Band mounting style for secure and flexible auto switch placement.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies (DC 4.5~28V range).
Product Details
CDJ2M16-175AZ-M9PWSAPC-B
Made To Order
Standard
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Air Cushion
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 175 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm