CDJ2L16-60AZ-A93-B
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDJ2L16-60AZ-A93-B
Key Features
  • 1Built-in reed auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 216mm bore size and 60mm standard stroke for versatile automation applications.
  • 3Air cushion (A) feature ensures smooth and quiet cylinder operation.
  • 4Band mounting style (B) for secure and flexible switch installation.
  • 5Compatible with DC24V and AC100V, with a 0.5m lead wire for easy connectivity.
Product Details
CDJ2L16-60AZ-A93-B
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Air Cushion
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 60 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm