CDJ2L16-125Z-M9NL-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2L16-125Z-M9NL-B
Key Features
  • 1Built-in solid-state auto switch (M9NL) with NPN output for precise position detection.
  • 216mm bore and 125mm standard stroke for versatile automation applications.
  • 3Band mounting style (B) ensures secure and flexible auto switch installation.
  • 4Rubber cushion design reduces impact noise and extends cylinder lifespan.
  • 53-wire (NPN) in-line switch with 3m lead wire supports DC 5V-24V operation.
Product Details
CDJ2L16-125Z-M9NL-B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm