CDJ2KB16-30Z-M9PMAPC-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2KB16-30Z-M9PMAPC-B
Key Features
  • 216mm bore size and 30mm standard stroke for reliable linear motion in compact spaces.
  • 3Band-mounted auto switch with indicator light for clear operational feedback.
  • 4Supports DC voltage (5V, 12V, 24V) with wide operating range (DC4.5~28V).
  • 5Durable design with basic mounting style, suitable for industrial automation systems.
Product Details
CDJ2KB16-30Z-M9PMAPC-B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm