CDJ2G16-100Z-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2G16-100Z-B
Key Features
  • 1Built-in magnet auto switch for reliable position detection.
  • 216mm bore size and 100mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Head flange mounting style ensures easy and secure installation.
  • 4Band mounting style for auto switch provides flexibility in setup.
  • 5Standard rubber cushion for smooth operation and reduced impact.
Product Details
CDJ2G16-100Z-B
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm