CDJ2G16-100Z-A
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2G16-100Z-A
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise position detection.
  • 216mm bore size and 100mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Head flange mounting style ensures easy and secure installation.
  • 4Rail mounting style (A) for flexible auto switch placement.
  • 5Durable construction with rubber cushion for smooth operation.
Product Details
CDJ2G16-100Z-A
Made To Order
Standard
Auto Switch Mounting Style
Rail Mounting Style
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm