CDJ2F16-60ARZ-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2F16-60ARZ-B
Key Features
  • 1Built-in magnet auto switch for precise position detection.
  • 2Rod side flange mounting style for secure installation.
  • 316mm bore size and 60mm standard stroke for versatile applications.
  • 4Air cushion (suffix 'A') ensures smooth and quiet cylinder operation.
  • 5Band mounting style for auto switch provides flexibility in sensor placement.
Product Details
CDJ2F16-60ARZ-B
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Head Cover Port Location
Axial
Suffix For Cylinder
Air Cushion
Cylinder Stroke
Standard Stroke 60 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm