CDJ2F10-15Z-F7PLS-A
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2F10-15Z-F7PLS-A
Key Features
  • 1Built-in solid-state auto switch with indicator light for precise positioning.
  • 2Rod side flange mounting style for secure and easy installation.
  • 310mm bore size and 15mm standard stroke for compact and efficient operation.
  • 43-wire (PNP) in-line lead wire (3m) supports DC5V,12V,24V (DC4.5~28V).
  • 5Rail mounting style auto switch ensures reliable performance in automation systems.
Product Details
CDJ2F10-15Z-F7PLS-A
Auto Switch Mounting Style
Rail Mounting Style
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 10 mm