CDJ2F10-15S-F7PVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDJ2F10-15S-F7PVSAPC
Key Features
  • 1Built-in solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 2Single-acting, spring-return design ensures reliable operation and quick reset.
  • 3Compact rod side flange mounting style for versatile integration into systems.
  • 4Indicator light provides visual confirmation of cylinder position and status.
  • 5Wide voltage range (DC4.5~28V) compatibility for flexible power supply options.
Product Details
CDJ2F10-15S-F7PVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Action
Single Acting,Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 10 mm