CDJ2F10-100RZ-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2F10-100RZ-B
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise positioning and control.
  • 2Rod side flange mounting style for easy installation and stability.
  • 310mm bore size and 100mm standard stroke for versatile applications.
  • 4Axial port location (R) ensures efficient airflow and compact design.
  • 5Band-mounted auto switch (B) for secure and adjustable sensor placement.
Product Details
CDJ2F10-100RZ-B
Made To Order
Standard
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Head Cover Port Location
Axial
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 10 mm