CDJ2D16-60Z-M9PSAPC-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2D16-60Z-M9PSAPC-B
Key Features
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible attachment.
  • 316mm bore size and 60mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V (DC4.5~28V) for versatile power options.
Product Details
CDJ2D16-60Z-M9PSAPC-B
Made To Order
Standard
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 60 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm