CDJ2D16-60Z-C73-B
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDJ2D16-60Z-C73-B
Key Features
  • 1Built-in magnet for auto switch functionality, ensuring precise position detection.
  • 2Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 316mm bore size and 60mm standard stroke for reliable performance in automation.
  • 4Reed auto switch with indicator light and 0.5m lead wire for easy integration.
  • 5Band mounting style for auto switch provides durability and stability.
Product Details
CDJ2D16-60Z-C73-B
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 60 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm